7. prosince 2016

V nejlepším zájmu dítěte

Někdy se to prostě tak sejde. Nespavý mimino spí ještě hůř než obvykle, druhý dítě mi vrátí ze školky s nějakou průjmovou virózou, muž do noci v zaměstnání a já mám chuť tady nebejt.

Jenže vesmír nikdy nespí, tak mi poslal do cesty tenhle dokument. Jmenuje se V nejlepším zájmu dítěte a mapuje situaci v kojeneckých ústavech, resp. pěstounské péči. Řeknu vám, že prvních pár minut jsem nevěděla, jestli to nemám vypnout, je to síla. Ale vydržela jsem do konce a teď bych se s vámi ráda podělila o svoje dojmy a pár informací. Nicméně pro komplexní pohled velmi doporučuju se na dokument podívat.

Nejvíc mě překvapilo, že problém vůbec není v nedostatku pěstounů, naopak jsou často nevytížení a čekají na miminko i mnoho měsíců. O umístění dítěte do té nebo oné péče rozhoduje sociální pracovník a to je jeden z kamenů úrazu. Buď je to normální, cítící člověk a snaží se dítěti najít pěstouna, nebo je to pro mě nepochopitelný druh, který prostě novorozence odsoudí k ústavní péči. A slovo odsoudí je na místě, protože podle slov lidí, kteří se v problematice vyznají, dostat dítě z "kojeňáku" k pěstounům už je posléze skoro nemožné.

Psychologicky je potvrzeno, že miminka vyrůstající bez své "vlastní" pečující osoby jsou deprivovaná, špatně prospívají a následky si nesou celý život. Ale na to nemusíme být psychology, každý rodič ví, jak dítě potřebuje k někomu přilnout, vědět, že je milováno a někam patří. Proto je tak důležité co nejrychleji po narození najít dítěti náhradního, byť i dočasného pečovatele - ostatně většina dětí z pěstounské péče se na rozdíl od těch ústavních dostává do adoptivních rodin.

Nejšílenější na tom celém je fakt, že zdaleka největší překážkou zlepšení je byrokracie a "politické důvody", které pro mě jako normálního smrtelníka bohužel nenabývají žádných konkrétnějších obrysů. Asi půjde o prachy, jak jinak. V Evropě jsme na prvním místě v počtu dětí umístěných v ústavech a přitom by v podstatě stačilo málo - neházet klacky pod nohy lidem, kteří mají chuť pomoci.

Kdysi fungoval lidský a spolehlivý systém - kmotři, kteří se o bezprizorné děti postarali. Stejně tak staré rodiče málokdo vyhnal, postižení nebyli schováni do ústavu a o zvířata bylo pečováno tak, aby byla zdravá a dlouho sloužila, ač to bylo z ryze praktických důvodů. Největší průser totiž je, když přenecháme zodpovědnost za slabé a bezbranné státu, institucím. Jejich špatné podmínky jsou pak vždycky starostí někoho jiného a nemůže za ně nikdo.

Co můžeme udělat líp? Především si uvědomit, že naše zodpovědnost sahá dál, než bychom si možná přáli. Není to pohodlné ani příjemné. Ale jestli má utrpení nějaký smysl, pak snad v tom, aby z nás udělalo lepší lidi, nemyslíte? Rozhlížejme se kolem sebe a pomozme, když můžeme. Možná není daleko doba, kdy budeme všichni odkázaní na vzájemnou pomoc. A hlavně, učme naše děti lásce, protože bez ní....však víte.


Odkaz na petici pro omezení ústavní péče je tady. Děkuju.







9 komentářů:

  1. Podepsal jsem to hned, jak se mi to předevčírem objevilo na fb zdi. Bezva, že máš blog.

    OdpovědětVymazat
  2. Když se nad tím člověk zamyslí, tak zjistí, že ten největší, kardinální problém je opravdu ztráta vlastní zodpovědnosti a její předání do rukou druhých. Učitelů, lékařů, léčitelů či šamanů, politiků, poradců všeho druhu, řezníků. A nejen zodpovědnost za slabé a bezmocné, ale zodpovědnost sami za sebe a za své činy.

    OdpovědětVymazat
  3. Ono to driv taky nebylo tak idealni, jak popisujes, ale po zhlednuti dokumentu jsem presvedcena, ze pestounska pece je mnohem lepsi, ikdyz se sestricky v kojenacich snazi jak muzou.. Urednicka zlovule je ale tezko prekonatelna..

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Samozřejmě, nikdo z nás před sto lety nežil, ale myslím si, že lidé se mnohem víc spoléhali na sebe navzájem, státní péče neexistovala - však i v dokumentu je řečeno, že tyhle ústavy jsou pozůstatkem sovětského modelu, který jinde nepřetrvává. Kéž se to zlepší!

      Vymazat
  4. Myslim tim ze hodne lidi i deti umiralo hlady, v bide, na nemoci, na jejichz leceni nebyly penize, ono se to lehce idealizuje, kdyz mame ted doma teplo, zachod, sprchu a jidla habadej.. Jsem rada ze ziju v teto dobe, a prave proto, ze jsme se posunuli dal v komfortu, meli bychom se posunout dal i v lidskosti.. Deti se musi dobre vychovat, aby byly hodne a cituplne.. A to bohuzel nedokazi ani nekteri rodice. Znam skvele deti z detskych domovu. Ti lide, co tam pracuji, vykonavaji dobrou praci. Ale pestounska pece je prirozenejsi a pro dite lepsi.

    OdpovědětVymazat
    Odpovědi
    1. Souhlas. Přesto občas přemýšlím, jestli i přes to těžké živobytí nebyli lidi šťastnější. Moje praprababička ovdověla, když jí bylo lehce přes dvacet, měla tři děti a hospodářství a zvládla všechny vychovat a postarat se. Dnes jsme tak změkčilí a tak moc se pozorujeme, že vyrobíme problém i z prkotin :) Sama jsem zvědavá, kam se to naše lidské plémě vlastně ubírá...

      Vymazat
    2. K tomu nemam co dodat.. Snad jen - svata pravda!! 😊

      Vymazat